Jak rozwinąć pewność siebie?

Analizując wiele badań psychologicznych trafiłam na pewną tezę: 'Wiedza o sobie samym jest jednym z podstawowych elementów sprzyjających osiąganiu sukcesów.’Człowiek ma jednak wrodzoną niezdolność do samooceny i potrzebuje lustra społecznego, aby ocenić swoje „ja”. Innych „rozszyfrowujemy”, a raczej oceniamy szybko, opisanie siebie przychodzi nam znacznie trudniej. Niemiecki coach Hanns-Georg Wolff opracował ego-coaching – pracę, którą każdy może wykonać samodzielnie. Celem takiego treningu jest przekonanie, że sukces zależy od nas samych, trzeba jednak obiektywnie ocenić własne możliwości.W ostatnim tygodniu zebrałam kilka najciekawszych punktów, które miałam sposobność zaobserwować i zdefiniować podczas sesji coachingowych i spotkań z zespołem:

✔️Zdefiniuj sobie kierunek- Chcę być świadoma swoich mocnych stron i opracować plan jak je mogę wykorzystać.

✔️Przestudiuj siebie – Masz zbyt wyraźne piegi lub krzywe kolana? Bez nich nie byłabyś przecież sobą:) Unikalność, to jest to!

✔️Walcz ze złymi nawykami – Mózg produkuje około 85 000 myśli dziennie. To od Ciebie zależy, które myśli złapiesz, które wyłączysz, a które będą działać w tle jako „wygaszacz ekranu” 🙂

✔️Myśl o sobie pozytywnie – Poczucie własnej wartości to realistyczna, doceniająca opinia o sobie. Poza tym jeśli masz zająć się biznesem, w którym prawie wszyscy Cię będą lubić- otwórz lodziarnie 😉

✔️Szukaj dobrych stron złych sytuacji – to problemy, trudne momenty nas umacniają, a nie sytuację, w których wszystko idzie dobrze.

✔️Śmiej się, jeśli nie to innych do chociaż do siebie – nadmierna stagnacja powoduje nagromadzenie złości i wewnętrzne urazy.

✔️Nie zazdrość innym – Nie rób 5 fakultetów tylko dlatego, że ktoś ma 4. Zamiast mówić: „ja tego nie umiem”, powiedz: „jeszcze tego nie umiem”

✔️Oswajaj swoje lęki – Świadomość tego, co wywołuje lęk, pomaga w budowaniu ścieżki pokonania go. Walka z samym sobą jest najtrudniejsza, ale to najlepsza forma wygranej.

✔️Słuchaj krytyki, pamiętaj jednak, aby wybrać jej źródło. Informacja od osoby, której na Tobie zależy jest bezcennym prezentem dla samodoskonalenia.