18 kw., 2022

Jak rozwinąć pewność siebie?

Analizując wiele badań psychologicznych trafiłam na pewną tezę: 'Wiedza o sobie samym jest jednym z podstawowych elementów sprzyjających osiąganiu sukcesów.’Człowiek ma jednak wrodzoną niezdolność do samooceny i potrzebuje lustra społecznego, aby ocenić swoje „ja”. Innych „rozszyfrowujemy”, a raczej oceniamy szybko, opisanie siebie przychodzi nam znacznie trudniej. Niemiecki coach Hanns-Georg Wolff opracował ego-coaching – pracę, którą każdy może wykonać samodzielnie. Celem takiego treningu jest przekonanie, że sukces zależy od nas samych, trzeba jednak obiektywnie ocenić własne możliwości.W ostatnim tygodniu zebrałam kilka najciekawszych punktów, które miałam sposobność zaobserwować i zdefiniować podczas sesji coachingowych i spotkań z zespołem:

✔️Zdefiniuj sobie kierunek- Chcę być świadoma swoich mocnych stron i opracować plan jak je mogę wykorzystać.

✔️Przestudiuj siebie – Masz zbyt wyraźne piegi lub krzywe kolana? Bez nich nie byłabyś przecież sobą:) Unikalność, to jest to!

✔️Walcz ze złymi nawykami – Mózg produkuje około 85 000 myśli dziennie. To od Ciebie zależy, które myśli złapiesz, które wyłączysz, a które będą działać w tle jako „wygaszacz ekranu” 🙂

✔️Myśl o sobie pozytywnie – Poczucie własnej wartości to realistyczna, doceniająca opinia o sobie. Poza tym jeśli masz zająć się biznesem, w którym prawie wszyscy Cię będą lubić- otwórz lodziarnie 😉

✔️Szukaj dobrych stron złych sytuacji – to problemy, trudne momenty nas umacniają, a nie sytuację, w których wszystko idzie dobrze.

✔️Śmiej się, jeśli nie to innych do chociaż do siebie – nadmierna stagnacja powoduje nagromadzenie złości i wewnętrzne urazy.

✔️Nie zazdrość innym – Nie rób 5 fakultetów tylko dlatego, że ktoś ma 4. Zamiast mówić: „ja tego nie umiem”, powiedz: „jeszcze tego nie umiem”

✔️Oswajaj swoje lęki – Świadomość tego, co wywołuje lęk, pomaga w budowaniu ścieżki pokonania go. Walka z samym sobą jest najtrudniejsza, ale to najlepsza forma wygranej.

✔️Słuchaj krytyki, pamiętaj jednak, aby wybrać jej źródło. Informacja od osoby, której na Tobie zależy jest bezcennym prezentem dla samodoskonalenia.

6 kw., 2022

Biznes w kobiecym stylu?

Dyskusja na temat pozycji kobiet w biznesie opiera się często wokół tzw. kobiecego stylu zarządzania. „Badania wykazują, że osoby zajmujące specyficzne stanowiska zaczynają się zachowywać zgodnie ze stereotypem. Mówiąc krótko – mężczyźni wykonujący kobiece zawody (np. pracownicy administracyjni) przeprogramowują się na kobiecy styl zarządzania. Kobiety wykonujące męskie zawody (np. menedżerowie wyso-kiego szczebla lub handlowcy) zaczynają przeprogramowywać się na zachowania typowo męskie. W dłuższym okresie, jeśli kobiety obronią swoje wartości, to pewnie wpłyną na zachowania męskich części zarządów i rad nadzorczych. Właśnie wprowadzanie kobiecego stylu zarządzania do kultury firm jest koronnym argumentem wpływającym na korzyści wynikające z różnorodnego zespołu. Styl zarządzania kobiet i mężczyzn różni się. Tylko współistnienie obu modeli przynosi synergię i pełną efektywność.Natomiast co w kwestii Kwot w biznesie? Oto kilka argumentów ZA oraz PRZECIW:

✅Pomimo, że kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni (60% absolwentów/ek szkół wyższych to kobiety) nadal jedynie 12% kobiet zasiada w zarządach największych spółek notowanych na giełdzie w Europie i tylko 3% pełni funkcję prezesa.
✅Zgodnie z wynikami wielu niezależnych raportów i badań, m.in. McKinsey & Company, Catalyst, czy Raportu Credit Suisse Research Institute obecność kobiet w zarządach powoduje lepsze wyniki finansowe firmy, m.in. wyższy zysk, niż w firmach zarządzanych wyłącznie przez mężczyzn. Im większa obecność kobiet wśród decydentów spółki, tym lepszy wynik finansowy.
✅Przykład Norwegii pokazuje, że wprowadzenie zmian prawnych pozytywnie wpływa na otwieranie kobietom możliwości zasiadania w zarządach. „W Norwegii mamy wiele świetnie wykształconych
kobiet. 79 proc. kobiet pracuje. Mamy rozwiązania, które pomagają dzielić rodzinne obowiązki między rodziców – np. urlop wychowawczy, w tym dziesięć tygodni zarezerwowane dla ojców,
zasiłek rodzinny – i dlatego tak wiele kobiet po urodzeniu dziecka wraca do pracy. Także do zarządów i rad nadzorczych” – mówi Arni Hole, dyrektorka generalna w norweskim ministerstwie dzieci, równości i społecznego wykluczenia.4
✅Na braku kobiet w zarządach traci całe społeczeństwo, które poniosło koszt wykształcenia tych osób.
„Wykluczanie kobiet ze stanowisk menedżerskich i dyrektorskich oznacza rezygnację z wiedzy, doświadczeń i kreatywności połowy populacji. Jest to niewątpliwie duże marnotrawstwo
zasobów”.5
✅Włączenie kobiet do zarządu może spowodować również zmianę społeczną, m.in. zmianę postrze-
gania roli społecznej kobiet.

❎”Wprowadzenie kwot jest „ingerencją w autonomię spółek, w wolność gospodarczą oraz prawo własności”2

❎„Same kwoty nie wystarczą, aby faktycznie zwiększył się dzięki nim w zarządach udział świetnie przygotowanych kobiet, konieczne są dobrze funkcjonujące instytucje opiekuńcze, umożliwiające pogodzenie życia zawodowego z rodzinnym”3

❎Tzw. złote spódniczki” – w zarządach może zasiąść niewielki procent tych samych kobiet, w ten sposób zachowana zostanie kwota, ale bez relatywnej zmiany. Kobiety mogą przestać się starać.

❎Same kwoty nie wystarczą, jeśli firma nie wprowadza strategicznego zarządzania różnorodnością.

2.http://www.kartaroznorodnosci.pl/pl/roznorodnosc/zarzadzanie-roznorodnoscia—artykuly.html?id=20

3.http://kulturaliberalna.pl/2012/10/16/seierstad-spytek-bandurska-jarosz-mazgal-czy-kobiety-w-spolkach-zatrzymaja-kryzys/

4.http://www.wysokieobcasy.pl/wysokieobcasy/1,114757,12439090,Arni_Hole__wiecej_kobiet__wieksze_zyski.html 5. http://www.kartaroznorodnosci.pl/public/files/gender_index_przewodnik-1350909906.pdf

5.http://www.kartaroznorodnosci.pl/public/files/gender_index_przewodnik-1350909906.pdf

19 mar, 2022

O czym Prezes firmy wie lub powinien wiedzieć w związku z zarządzaniem zmianą?

Stosowanie efektywnych metod zarządzania projektem zmiany opartych na cyklu zwinnego zarządzania zmianą powinno być oczywiste dla prezesów firm i innych sponsorów projektów zmian z kilku powodów:

Po pierwsze w obszarze it, gdzie z powodzeniem stosowane są metodyki oparte na cyklach „Sprawdź i Dostosuj” – np. Scrum i Agile

Po drugie rozwój pracownika i organizacji przebiega zgodnie z cyklem Kolba- „doświadczenie -refleksja uogólnienie- praktyka”

Po trzecie od lat znane i stosowane z powodzeniem w przedsiębiorstwach zwłaszcza japońskich podejście na cyklu Deminga PDCA- Plan Do Check Act

Czwarte to szybko rozwijające się nowe firmy, nowe startupy wykorzystujące metodykę adaptacyjną Lean startup.

I ostatnie, równie ważne to kreowanie wiedzy w organizacji, które przebiega zgodnie z opisaną przez Nonakę i Takeuchi’ego Spiralą tworzenia wiedzy.

Wszystkie te przesłanki i badania pokazują, że dzisiaj przywódcy zmian mają dwa wyjścia: Zmienić podejście do zarządzania zmianą albo trwać w nieefektywności.
Rzeczywista zwinność wymaga zaangażowania ludzi, a to obliguje do oddania między innymi autonomii i prawa podejmowania ryzyka.
Oznacza to, że przekazanie przez zarządzających sporej części odpowiedzialności pracowników na wszystkich poziomach organizacji to nie jest prosta decyzja i wielu z nas może mieć z nią opory.Główne postrzegane źródła zagrożenia które wyzwalają nasze reakcje i wpływają na nasze zmiany to przede wszystkim: status,pewność, autonomia, związki oraz moralność. Zapraszam do kolejnej części opisującej powyższe kategorie ryzyk i zagrożeń.

2 mar, 2022

Kim jest Przywódca?

Zapewne zastanawialiście się kiedyś, jakimi cechami powinien charakteryzować dobry przywódca. Sama posiadam około 15 pozycji na swojej bibliotecznej półce.Jednak, żadna z nich tak namacalnie nie wizualizuje tego tak wyraźnie, jak dzisiejsza postawa Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w jego cytowanych słowach:

✅Wizja

„Na naszą ziemię przyszedł napastnik. Ukraina jest atakowana z powietrza i ziemi. Potrzebna jest solidarność narodowa. Musimy utrzymać państwowość naszego kraju”

✅Wartości i misja

„Ukraina już udowodniła, że jest mocna, że jest na równi z wami. Teraz wy udowodnijcie, że w istocie jesteście Europejczykami. Wtedy życie zwycięży śmierć, a światło zwycięży ciemność”

✅Odwaga

„Tutaj są liderzy frakcji, szef urzędu prezydenta, premier, prezydent. Tu jesteśmy, wszyscy tu jesteśmy i nasi żołnierze też tu są, a także obywatele. Bronimy naszej niepodległości, naszego państwa i tak będzie również później”

✅Realizm i mobilizacja

„Potrzebuję amunicji, a nie podwózki”

✅Poczucie odpowiedzialności

„Nadszedł decydujący moment, by raz i na zawsze zakończyć wieloletnią dyskusję i podjąć decyzję o członkostwie Ukrainy w UE”

✅Motywowanie

„Naszym celem jest zakończenie walk. Straty są duże, są to setki zabitych żołnierzy, ale ci, którzy przekroczyli naszą granicę, zginęli w większych ilościach. Oni mają straty i my mamy straty. Ukraińcy walczą z agresją”

✅Odporność i pewność siebie

„Chcę powiedzieć, że ta noc będzie bardzo trudna. Będziemy poddawani walkom w Donbasie, Charkowie, na północy Ukrainy również w okolicach Kijowa. Nie możemy się poddać”

Mamy zapewne ich więcej…?

Niewiele możemy już zmienić, bo zło już się wylało, ale wspierajmy wokół, jak tylko możemy💙💛

21 lut, 2022

Dlaczego Managerowie męczą się z łamaniem oporu?

Wszystkie reakcje pojawiające się na zmianę to wyzwanie dzisiejszego Managera. Upraszczając tezę Simona Sinka w „Zaczynaj od Dlaczego” są jedynie dwa sposoby na wpływanie na ludzkie zachowania – manipulacja oraz inspiracja.  Osobiście żałuję, że w praktyce nie jest to takie zero-jedynkowe lub czarno-białe, dlatego na ratunek przychodzi nam właśnie 6 taktyk oraz wskazówek klasycznego change managementu:

1. Przekonywanie:
– zaplanuj komunikację i zredukuj niepewność
– nie zrobisz dwa razy pierwszego wrażenia
– nie zaskakuj pracowników

2. Partycypacja
– Pamiętaj, że pracownicy są podmiotem, a nie przedmiotem zmian
– Pamiętaj, że „kto daje i odbiera….”

3. Ułatwianie i wsparcie
– Nie pozwól na utratę twarzy przez pracownika
– Rozwijaj kompetencje pracowników
– Motywuj i inspiruj zespół

4. Negocjacje:
– Nie możesz wszystkich przekonać, ale możesz niektórych „kupić” (status, pewność…etc.)
– Rozwiązuj konflikty, nawet te stare

5. Kooptacja i manipulacja:
– Wyznaczaj właściwych ludzi do pracy na rzecz zmian
– Zapomnij o manipulowaniu ludźmi
– Nie kupuj książek o manipulowaniu ludźmi- szkoda na nie miejsca w bibliotece
– Nieetyczne działania szerzą się jak epidemia

6. Przymus:
– Kiedy szaleje pożar- dekretuj
– Jeśli przymus zadziałał- nie przywiązuj się do niego

19 lut, 2022

Badanie kultury organizacyjnej w zarządzaniu zmianą

Kultura organizacyjna odnosi się dzisiaj przede wszystkim do norm, zachowań i wartości wspólnych dla grupy osób, zatem w kontekście zarządzania zmianą prowadzi do zmian w kulturze. Część z nich dotyczy wybranych norm zachowania oraz budowy nowych nawyków organizacyjnych, a inne bardziej przenikliwie modyfikują wartości firmowe.
Istnieją także takie zmiany, które są skoncentrowane na zmianie kultury organizacyjnej.
W związku z tym warto posiadać i znać narzędzia, które są w stanie kompleksowo zdiagnozować kulturę organizacyjną firmy przed rozpoczęciem zmian, a także opisać oczekiwany jej stan w przyszłości.
Jednym z ciekawych i bardzo precyzyjnych narzędzi jest kwestionariusz OCAI (Organizational Culture Assessment Instrument), dzięki któremu możemy porządkować główne wartości kulturowe i formy organizowania się, ale także pozostałe cechy danej organizacji: role przywódcze, kryteria efektywności i podstawowe reguły zarządzania.